Zakwas na żurek tak naprawdę nie wymaga od nas większego nakładu pracy i czasu. Robi się praktycznie sam a jest nieporównywalny z kupnymi produktami często z jakimiś dziwnymi dodatkami. Do tego żur przygotowany na takim zakwasie jest naprawdę przepyszny i naprawdę nie ma co tłumaczyć się naszemu wewnętrznemu leniowi tylko zabrać się za przygotowanie zakwasu, tym bardziej że święta wielkanocne tuż tuż. I niech Ci nawet nie przychodzą do głowy durne pomysły aby kupować zakwas na żurek w butelkach. Bo się na Ciebie za to pogniewam. Poświęć tę chwilkę aby po kilku dniach zlać sobie zakwas do butelek i mieć swój naturalny, pewny i smaczny produkt. Dla ułatwienia na moim kanale na YouTube zamieściłam krótki filmik w jaki sposób przygotować taki zakwas na żurek.
Składniki na zakwas na żurek:
- 5 czubatych łyżek pełnoziarnistej mąki żytniej lub mąki razowej typu 2000
- 3 – 4 liście laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 3 ząbki czosnku
- 1 łyżka dojrzałego zakwasu na chleb lub kawałek skórki razowego chleba lub 1 łyżka wody z ogórków
- 500-700 ml. letniej wody
- wyparzony słoik
- łyżka do mieszania
Przygotowanie zakwasu na żurek
- Do wyparzonego słoika dodaj mąkę, liście laurowe, ziele angielskie, zalej wodą i dokładnie wymieszaj rozbijając grudki
- następnie dodaj łyżkę zakwasu chlebowego lub kawałek skórki razowego chleba lub 1 łyżkę wody z ogórków oraz powtórnie wymieszaj
- na koniec dodaj czosnek, możesz go pokroić i przemieszaj
- słoik przykryj czystą szmatką i zabezpiecz gumką
- codziennie zaglądaj do niego czy aby nie pleśnieje i przemieszaj
Taki zakwas na żurek robi się od 3 do 5 dni. Gdy dodasz wspomagaczy w postaci dojrzałego zakwasu chlebowego, wody z ogórków kiszonych czy skórkę razowego chleba – proces kiszenia zakwasu jest krótszy. Jeżeli nie wykorzystasz całego zakwasu do żurku, pozostałą resztę zlej do butelek, dokładnie zamknij i przechowuj w lodówce. Jak widzisz jest to bajecznie prosta i szybka czynność. Dlaczego więc odmawiać sobie przyjemności delektowania się żurem przygotowanym na własnym, domowym zakwasie bez dodatku konserwantów i innych szkodliwych substancji często wchodzących w skład tych kupnych zakwasów? Gorąco zachęcam Cię do takiej zabawy bo jest niezwykle przyjemna a efekty w postaci smacznej zupy są naprawdę tego warte.
Szkoda, że trafiłam tu po świętach ale i tak się przyda. Prosto a to lubię 🙂
Dzięki za ten przepis:) żur wyszedł wyśmienity:) Mam jeszcze takie pytanie:) mianowicie masz może jakieś sposoby, ćwiczenia, masaże na opadającą górną powiekę i zmarszczki lwie miedz brwiami a raczej przy początkach brwi?Serdecznie pozdrawiam:)
Pewnie, że mam 🙂 ćwiczenia to tylko dodatek. Przy takich problemach ważne jest przyjrzenie się swoim nawykom bo ściąganie brwi i napinanie czoła powoduje lwią zmarszczkę i jednocześnie opadanie powiek. Na to należy przede wszystkim zwracać uwagę.
mam problem z zatokami od długiego czasu i to jest z tym związane. Myślałam o tym aby przyklejać plasterek na miejsce między brwiami i może to jakoś pomoże mi kontrolwać ową sytuację;).
To jest jakiś sposób ale czy wygodny? Jeśli Ci nie będzie to przeszkadzało to można spróbować do czasu wyrobienia sobie nawyku.
można to robić na noc:) podobno ten sposób był stosowany przez kobiety od wieków;) parę patentów znalazłam na zagranicznych vlogach- w jaki sposób stosować owe plasterki. Takie zaklejanie można też stosować na kurze łapki czy bruzdy nosowo-wargowe ale u mnie akurat te obszary są ok. Są ćwiczenia na lwie zmarszczki ale u mnie one zbytnio nie działają. Dlatego szukam innych rozwiązań:).