Czy można wybielić zęby naturalnie i bezpiecznie bez kosztownych wizyt u dentysty?

Obecnie istnieje wiele metod wybielania zębów w gabinetach dentystycznych. Niby są one bezpieczne jednak ja i tak z takiej oferty nie korzystałam i nie skorzystam.  Mimo zapewnień na pewno nie są to sposoby obojętne dla zdrowia. Wolę bezpieczniejsze, nieinwazyjne domowe metody wybielania zębów bez skutków ubocznych i zagrożenia dla organizmu. Na odcień zębów wpływ ma wiele czynników tak wewnętrznych jak i zewnętrznych. Pomijając geny na wiele z nich mamy wpływ. Najbardziej przebarwia zęby palenie papierosów. Nie znajdziecie nałogowego palacza z białymi zębami. W takim przypadku wszelkie metody wybielania zawiodą. Przyniosą chwilowy efekt. Jedynym rozwiązaniem jest całkowite pozbycie się nałogu co wpłynie korzystnie nie tylko na odcień zębów ale na cały organizm.

Jeśli nie chcesz narażać się na kontrowersyjne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym i związane z tym często wysokie koszty wypróbuj domowych i bezpiecznych metod wybielania zębów.

Zanim opiszę jak wybielić zęby naturalnie i bezpiecznie, zwrócę uwagę na bardzo ważny aspekt jakim jest używana na co dzień pasta do zębów. Od dłuższego już czasu używam pasty do zębów własnej produkcji. Jestem ogromnie zadowolona z efektów. Jak zrobić taką domową pastę do zębów opisałam w artykule pt: „Domowa pasta do zębów bez fluoru”.  Samo już codzienne stosowanie takiej pasty pomaga w utrzymaniu białych zębów, doskonale usuwa wszelkie przebarwienia i osady. Dzięki niej nie wiem co to kamień nazębny, nadwrażliwość zębów czy podrażnienia jamy ustnej.

Oprócz stosowania takiej pasty można dodatkowo wspomóc wybielanie zębów według poniższych metod, które wypróbowałam osobiście 🙂 .

I. Płukanki z wody utlenionej

Woda utleniona oprócz właściwości wybielających działa również antybakteryjnie. Wystarczy zwykła woda utleniona z apteki 3%. Na pół szklanki wody wlewamy ok 2 łyżek wody utlenionej i płuczemy sobie zęby. Nie połykamy wody! Zbyt duże stężenie do stosowania wewnętrznego 🙂 . Dla wzmożenia efektu raz na jakiś czas dobrze przemyć zęby sodą oczyszczoną naniesioną na szczoteczkę do zębów i polaną wodą utlenioną. Efekty widoczne od razu. Dobrze taką płukankę robić sobie każdorazowo po barwiących napojach czy jedzeniu. Np. po wypiciu wina czy kawy. Dodatkowo płukanka świetnie niweluje wszelkie ranki, afty itp.

Czasem polewam swoją domową pastę do zębów lub szczoteczkę bezpośrednio przed nałożeniem pasty – wodą utlenioną i tak myję zęby. Te sposoby są wystarczające aby pochwalić się białym i zdrowym uśmiechem.

wybielanie zębów wodą utlenionąII. Wybielanie zębów kurkumą

O kurkumie słyszy się wiele dobrego. Kurkumina w niej zawarta jest wspaniałym przeciwutleniaczem. Zastosowanie znalazła nawet w przypadku wybielania zębów. Mimo, że może wydawać się odwrotnie ze względu na jej mocno żółty kolor, kurkuma świetnie nadaje się aby wybielić zęby. Po umyciu zębów, na szczoteczkę wsypujemy dość grubo kurkumę i szorujemy. Z racji osobistego lenistwa nie przepadam za tym sposobem gdyż każdorazowo muszę dokładnie czyścić umywalkę z żółtego osadu, niemniej aby sprawdzić działanie uparłam się i przez 3 tygodnie po 3 razy dziennie szorowałam zęby i efekt był wyśmienity. Można też dodać kurkumę do pasty do zębów jednak ja z wcześniej przytoczonego powodu tego nie robię. Okazjonalnie owszem, ale na co dzień jest to trochę męczące. Oprócz wybielania podobnie jak woda utleniona, kurkumina posiada właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Roztwór wodny stosowany do płukania pomocny jest również w razie infekcji jamy ustnej i gardła.czy można wybielić zęby naturalnie

III. Polerowanie skórką od banana

Trochę dziwne ale dlaczego by nie? Nie zaszkodzi a nuż wspomoże. I faktycznie, skórka od banana systematycznie stosowana przyczynia się do pewnej poprawy, choć efekty nie są tak spektakularne jak w porównaniu do wyżej wymienionych metod. Najpierw zjadamy ze smakiem banana a wewnętrzną częścią jego skórki polerujemy zęby. Jadam dość dużo bananów i każdorazowo po zjedzeniu przecieram sobie skórką zęby. Nie widzę żadnych skutków ubocznych a wręcz przeciwnie. Fajny sposób na szybkie nadanie zębom połysku np. przed jakimś wyjściem. Dodatkowo minerały zawarte w skórce banana pozytywnie działają na dziąsła i same zęby.

jak wybielić zęby naturalnieIV.Wybielanie zębów węglem aktywnym

To kolejny świetny sposób aby wybielić zęby. Trochę to dziwne, że czarny węgiel wybiela ale jakoś tak jest. Pewnie dlatego, że z łatwością pochłania wszelakie zanieczyszczenia. Jest bardzo chłonny i ma szerokie zastosowanie np. jako odtruwacz organizmu czy wkład do filtra w akwariach. Podobnie jak kurkuma, mimo że żółta to efektywnie wybiela właśnie pożółkłe zęby. Najlepiej zaopatrzyć się w węgiel aktywny w kapsułkach, wówczas odpadnie rozgniatanie tabletki. Węgiel najlepiej sypnąć na pastę do zębów. Bezpośrednio nakładany może być za bardzo ścierny choć i czasami można tak zastosować. Węgiel usuwa wszelkie przebarwienia np. od wina,kawy czy herbaty. Na pewno nie zmieni naturalnego koloru zębów. Dlatego też nie każdy może dojrzeć efekty.

Najpierw kilka dni pod rząd należy czyścić zęby węglem najlepiej z domową pastą do zębów, która zawiera ochronny na szkliwo olej kokosowy. Drobinki ścierne węgla nie będą miały wówczas możliwości ścierania szkliwa. Potem można stosować raz na jakiś czas np. 2 razy w tygodniu czy po uraczeniu się zabarwiającym napojem lub potrawą. Od czasu do czasu jak wspominałam już wcześniej, można umyć zęby tylko węglem aktywnym z kilkoma kroplami wody. wybielić zęby naturalnie

To kilka sposobów, które stosuję osobiście. Nie wyczerpują one oczywiście wszystkich możliwości jak wybielić zęby naturalnie, dlatego też zachęcam do dzielenia się swoimi eko sposobami na białe ząbki.

Dodam jeszcze, że białe i ładne zęby to nie tylko kwestia mycia czy przebarwień. Wiadomo, geny ale również ważny jest okres formowania się zębów. Jak wówczas coś nie gra może odbić się to na stanie uzębienia a na to niestety wpływu nie mieliśmy. Podobnie jest z zażywaniem pewnych leków w dzieciństwie. Nie wszystko da się odwrócić ale stała dbałość o zęby, właściwa dieta, nie stosowanie chemii czy jakichś agresywnych środków czyszczących, wybielających znacząco może poprawić stan uzębienia. Już samo rzucenie palenia ma ogromnie pozytywny wpływ. Wiem, bo był czas jak sobie popalałam i gdy rzuciłam to dziadostwo zęby same się wybieliły bez stosowania jakichś extra sposobów. Zachęcona efektami zaczęłam eksperymentować z różnymi naturalnymi sposobami wybielania zębów i te, które uważam za warte zainteresowania przedstawiłam właśnie w tymże artykule.

Efektywnych prób !! 🙂